from 0 review
7 дни / 6 нощувки
Отделен тур
20 хора
___
Туроператор „ЕМАУС” Ви предлага да посетите трите стари столици на българската държава – Плиска, Преслав и Велико Търново. Докоснете се до славната и трагична история на страната ни. Вижте историческите места, които свързват нашите два народа – българския и руския.
Отпътуване от Бургас за малкото живописно градче Жеравна. Посешение на църквата „Свети Николай” и на Картинна галерия „Хр. Тодоров” – старото класно училище. Обяд в Жеравна. Потегляне за Велики Преслав – втората столица на България. Посещение на Археологически музей и Национален историко-археологически резерват - Велики Преслав. В експозицията на музея са събрани всички значими паметници от времето на средновековния Преслав, сред които накитите от Преславското златно съкровище. Отпътуване за Мадара. Настаняване в хижа „Мадара”. Вечеря.
Закуска. Потегляне за Плиска - първата столица на Дунавска България, в чийто археологически резерват са проучени и експонирани някои от най-ефектните паметници на старобългарската архитектура. Посещение на Националния историко-археологически резерват „Плиска”. Посещение на Дворът на кирилицата. Отпътуване за Шумен. Свободно време за обяд в града. Потегляне за Паметник „Създатели на българската държава”. Паметникът е архитектурен комплекс, посветен на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Посещение на паметника. Отпътуване за историко-археологически резерват „Шуменска крепост”. Днес крепостта функционира като музей на открито. Настаняване в хотел, в Шумен. Свободно време. Вечеря.
Закуска. Отпътуване за Велико Търново. Настаняване в хотел. Посещение на парк „България на длан – макети на открито”. Сред знаковите миниатюри в парка са крепостта „Царевец” и Паметникът на Асеневци във Велико Търново, храм-паметникът „Александър Невски” и сградата на Народното събрание в София, Античният театър в Пловдив, крепостта „Баба Вида”. Свободно време за обяд. Посещение на музей „Възраждане и учредително събрание". На първия етаж са представени паметници илюстриращи развитието на християнското изкуство през периода на османското владичество. На втория етаж са представени етапите и най-важните моменти от национално-освободителната борба на населението от Търновския край през епохата на османското владичество. На третия етаж е възстановена залата, в която е проведено Учредителното събрание в Търново през 1879 г., поставило основите в развитието на съвременна България. Посещение на храм „Свети Димитър Солунски" и храм „Свети 40 мъченици". Свързват църквата „Свети Димитър Солунски“ с обявяването на въстанието на братята Асен и Петър, довело до възстановяването на българската държава през 1186 г., а Църквата „Свети 40 мъченици“ – с победата на цар Иван Асен ІІ над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница. Посещение на АМР „Царевец”. Средновековната крепост е разположена на хълма „Царевец” заради господстващото му положение и естествена непрестъпност. Доминиращо място в крепостта заемат дворцовия и патриаршеския комплекс. Свободно време за разходки. Вечеря.
Закуска. Потегляне за Преображенски манастир „Св. Преображение Господне”. В изграждането на манастира са участвали едни от най-известните ни възрожденски майстори – Колю Фичето и Захари Зограф. Посещение на манастира с участие в празничното богослужение. Отпътуване за Хотнишки водопади. Посещение на хотнишки водопади. Обяд - Кетърниг. Отпътуване за Русе. Настаняване. Свободно време. Вечеря.
Закуска. Отпътуване за скалния манастир „Свети Димитър Басарбовски”. Най-известният обитател на манастира е св. Димитър Басарбовски, който прекарал целия си живот в светата обител. Посещение на манастира. Потегляне за Ивановски скални манастири „Свети Архангел Михаил”. Стенописите в църквата „Св. Богородица” са в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Посещение на манастира. Отпътуване за пещера „Орлова чука”. Свободно време за обяд - Къща за гости Арт Вила Орлова Чука. Посещение на пещера „Орлова чука”. Потегляне за крепостта „Червен”. Впечатляващ е болярският дворец, представляващ крепост в крепостта. Посещение на крепостта. Отпътуване за Плевен. Свободно време. Вечеря.
Закуска. Потегляне за Парк-музей „Ген. В. Н. Лавров”. Разглеждане на Парк-музея. Това е мемориален парк в памет на загиналите в битките при Плевен и при Горни Дъбник руски и финландски гвардейци по време на Руско-турската война (1877-1878). Отпътуване за Плевен. Обяд. Посещение на Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” Панорамата е построена в чест на 100-годишнината от Освобождението на Плевен от османско иго и в памет на загиналите руснаци, румънци и българи. Потегляне за Габрово. Настаняване. Свободно време. Вечеря.
Закуска. Отпътуване за национален парк музей „Шипка – Бузлуджа”. Признателността на българския народ към подвига на героите от Руско-турската освободителна война, защитили с кръвта си Шипченския проход и свободата на България увенчава Паметник на свободата, който гордо се възвисява на връх Шипка. Разглеждане на Паметника на свободата. Обяд. Потегляне за храм-паметник „Рождество Христово" село Шипка. Посешение на храм-паметник „Рождество Христово”, посветен на героите от Руско-турската война (1877-1878). В подземията му се съхраняват костите на близо 9000 руски и български войни, загинали в България през освободителната война. Трансфер. Потегляне за Бургас.
Вашият коментар